  • Mfr # ZUSAH2.5X90
  • Zoro # G1636173
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAH2.5X90
Nominal Inside Dia.
90 mm
Actual Inside Dia.
90 mm
Nominal Outside Dia.
95 mm
Actual Outside Dia.
95 mm
Actual Width
2.5 mm
Nominal Width
2.5 mm
Width - Actual
2.5 mm
Outside Diameter - Actual
95 mm
Inside Diameter - Nominal
90 mm
Outside Diameter - Nominal
95 mm
Inside Diameter - Actual
90 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 90 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 90 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 95 mm, Actual Outside Dia. 95 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Approved