  • Mfr # ZUSAH4X65
  • Zoro # G1643916
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
Buna-N
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Buna-N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAH4X65
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
65 mm
Actual Inside Dia.
65 mm
Nominal Outside Dia.
73 mm
Actual Width
4 mm
Actual Outside Dia.
73 mm
Nominal Width
4 mm
Inside Diameter - Actual
65 mm
Width - Actual
4 mm
Outside Diameter - Nominal
73 mm
Cross-Section Width
4 mm
Outside Diameter - Actual
73 mm
Inside Diameter - Nominal
65 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
Application
Standard
FDA Approved
No
Temp. Range
-40° to 250° F
Metal Detectable
Metal Detectable
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 65 mm, Nominal Width 4 mm, Actual Inside Dia. 65 mm, Actual Width 4 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 73 mm, Actual Outside Dia. 73 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant