  • Mfr # ZUSAH5.7X59.2
  • Zoro # G1644713
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH5.7X59.2
Nominal Inside Dia.
59.2 mm
Actual Inside Dia.
59.2 mm
Nominal Outside Dia.
70.6 mm
Actual Outside Dia.
70.6 mm
Actual Width
5.7 mm
Nominal Width
5.7 mm
Width - Actual
5.7 mm
Inside Diameter - Nominal
59.2 mm
Cross-Section Width
5.7 mm
Inside Diameter - Actual
59.2 mm
Outside Diameter - Actual
70.6 mm
Outside Diameter - Nominal
70.6 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 59.2 mm, Nominal Width 5.7 mm, Actual Inside Dia. 59.2 mm, Actual Width 5.7 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 70.6 mm, Actual Outside Dia. 70.6 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant