  • Mfr # ZUSAH5.7X64.6
  • Zoro # G1644783
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH5.7X64.6
Nominal Inside Dia.
64.6 mm
Actual Inside Dia.
64.6 mm
Nominal Outside Dia.
76 mm
Actual Outside Dia.
76 mm
Actual Width
5.7 mm
Nominal Width
5.7 mm
Inside Diameter - Actual
64.6 mm
Outside Diameter - Nominal
76 mm
Outside Diameter - Actual
76 mm
Cross-Section Width
5.7 mm
Inside Diameter - Nominal
64.6 mm
Width - Actual
5.7 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 64.6 mm, Nominal Width 5.7 mm, Actual Inside Dia. 64.6 mm, Actual Width 5.7 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 76 mm, Actual Outside Dia. 76 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant