  • Mfr # ZUSAH5X42
  • Zoro # G1645754
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAH5X42
Nominal Inside Dia.
42 mm
Actual Inside Dia.
42 mm
Nominal Outside Dia.
52 mm
Actual Width
5 mm
Nominal Width
5 mm
Actual Outside Dia.
52 mm
Inside Diameter - Nominal
42 mm
Outside Diameter - Nominal
52 mm
Outside Diameter - Actual
52 mm
Width - Actual
5 mm
Inside Diameter - Actual
42 mm
Cross-Section Width
5 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 42 mm, Nominal Width 5 mm, Actual Inside Dia. 42 mm, Actual Width 5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 52 mm, Actual Outside Dia. 52 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant