  • Mfr # ZUSAH8.4X154.5
  • Zoro # G1647023
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAH8.4X154.5
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
154.5 mm
Actual Inside Dia.
154.5 mm
Nominal Outside Dia.
171.3 mm
Actual Outside Dia.
171.3 mm
Actual Width
8.4 mm
Nominal Width
8.4 mm
Inside Diameter - Nominal
154.5 mm
Outside Diameter - Nominal
171.3 mm
Cross-Section Width
8.4 mm
Outside Diameter - Actual
171.3 mm
Width - Actual
8.4 mm
Inside Diameter - Actual
154.5 mm
System of Measurement
Metric
Durometer
70A
FDA Approved
No
Temp. Range
-40° to 250° F
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Resistant to Oils, Resistant to Water
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 154.5 mm, Nominal Width 8.4 mm, Actual Inside Dia. 154.5 mm, Actual Width 8.4 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 171.3 mm, Actual Outside Dia. 171.3 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant