  • Mfr # ZUSAH8.4X374.5
  • Zoro # G1647389
/ea
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH8.4X374.5
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
374.5 mm
Actual Inside Dia.
374.5 mm
Nominal Outside Dia.
391.3 mm
Actual Width
8.4 mm
Nominal Width
8.4 mm
Actual Outside Dia.
391.3 mm
Cross-Section Width
8.4 mm
Outside Diameter - Nominal
391.3 mm
Inside Diameter - Nominal
374.5 mm
Width - Actual
8.4 mm
Inside Diameter - Actual
374.5 mm
Outside Diameter - Actual
391.3 mm
System of Measurement
Metric
Durometer
70A
FDA Approved
No
Temp. Range
-40° to 250° F
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Resistant to Oils, Resistant to Water
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 374.5 mm, Nominal Width 8.4 mm, Actual Inside Dia. 374.5 mm, Actual Width 8.4 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 391.3 mm, Actual Outside Dia. 391.3 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant