  • Zoro # G8237573
/ea
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
3/8"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
1.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G8237573
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
3/8"
Length of Cut
1.125 in
Shank Dia.
3/8 in
Milling Dia.
0.375 in
Overall Length
3 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
General Purpose
Helix Angle
30 Degrees
List Number
219
Finish
AlTiN
Shank Type
Straight
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Ball Nose
Item
Ball End Mill
End Mill Application
Roughing/Finishing
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Inch
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Steel, Tool and Die Steel
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application ISO Code
H, K, N, P
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Secondary Material Application ISO Code
K, M, P
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Description
Ball End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through