  • Mfr # HF/5001250-12
  • Zoro # G806600050
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Thickness
0.5 in
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Mechanical Finish
Mill
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HF/5001250-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.5 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Overall Width
1 1/4 in
Overall Length
12 in
Details
Material
Carbon Steel
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Item
Carbon Steel Rectangular Bar
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
A36
Yield Strength
45,000 psi
Tensile Strength
60,000 psi
Shape
Rectangular
Rockwell Hardness
65 HRB
Heat Treatable
Heat Treatable
Heat Treatment
No Heat Treatment
Brinell Hardness
126 BHN
Fabrication
Hot Rolled
Machinability
100 %
Flatness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tolerance Rating
Standard
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Overall Length 12 in, Overall Width 1 1/4 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 45,000 psi, Tensile Strength 60,000 psi, Brinell Hardness 126 BHN, Rockwell Hardness 65 HRB, Machinability 100 Percent, Includes Material Certificate No Certificates Included, Shape Rectangular