  • Mfr # HF/1254500-12
  • Zoro # G306599908
Thickness
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HF/1254500-12
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
4 1/2 in
Yield Strength
45,000 psi
Tensile Strength
60,000 psi
Machinability
100 %
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Thickness 0.125 in, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Overall Length 12 in, Overall Width 4 1/2 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 45,000 psi, Tensile Strength 60,000 psi, Brinell Hardness 126 BHN, Rockwell Hardness 65 HRB, Machinability 100 Percent, Includes Material Certificate No Certificates Included, Shape Rectangular