  • Mfr # 18F.188X1.5-24
  • Zoro # G301842665
/ea
Key Features
Thickness
0.19 in
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Finish
Carbon Steel Standards
ASTM A108, ASTM A29
Thickness Tolerance
-0.003 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
18F.188X1.5-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.19 in
Length Tolerance
+/-2 in
Length - Carbon Steel
2 ft
Thickness (Decimal)
0.188 in
Width - Carbon Steel
1 1/2 in
Width Tolerance
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
24 in
Details
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Finish
Carbon Steel Standards
ASTM A108, ASTM A29
Thickness Tolerance
Item
Carbon Steel Rectangular Bar
Hardness Scale
Rb
Typical Hardness
70
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Grade - Carbon Steel
Low Carbon Steel
Tensile Strength
80,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
54,000 psi
Item - Carbon Steel
Rectangular Bar Stock
Yield Strength
54,000 psi
Alloy Type - Carbon Steel
1018
Finish - Carbon Steel
Unpolished
Standards
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Machining Finish
Mill Finish
Straightness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Cold Rolled
Tolerance Rating
Undersized
System of Measurement
Inch
Machinability
78 %
Appearance
Unpolished
Shape
Rectangular
Heat Treatment
No Heat Treatment
Material Grade
1018
Brinell Hardness
70 BHN
Rockwell Hardness
39 HRC
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Resistance Properties
Wear-Resistant
Flatness Tolerance
Galvanized
Not Galvanized
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Thickness 0.19 in, Thickness Tolerance -0.003 in, Overall Length 24 in, Overall Width 1 1/2 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 54,000 psi, Tensile Strength 80,000 psi, Brinell Hardness 70 BHN, Rockwell Hardness 39 HRC, Machinability 78 Percent, Standards ASTM A108, ASTM A29, Appearance Unpolished