  • Mfr # HF/5002500-36
  • Zoro # G306600062
Thickness
0.5 in
Yield Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HF/5002500-36
Thickness
0.5 in
Overall Width
2 1/2 in
Overall Length
36 in
Yield Strength
45,000 psi
Tensile Strength
60,000 psi
Machinability
100 %
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Overall Length 36 in, Overall Width 2 1/2 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 45,000 psi, Tensile Strength 60,000 psi, Brinell Hardness 126 BHN, Rockwell Hardness 65 HRB, Machinability 100 Percent, Includes Material Certificate No Certificates Included, Shape Rectangular