  • Mfr # 18F.125X1.5-6
  • Zoro # G301842061
/ea
Key Features
Thickness
0.13 in
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Finish
Carbon Steel Standards
ASTM A108, ASTM A29
Hardness Scale
Rb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
18F.125X1.5-6
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.13 in
Length - Carbon Steel
1/2 ft
Width Tolerance
-0.004 in
Thickness (Decimal)
0.125 in
Width - Carbon Steel
1 1/2 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
6 in
Details
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Finish
Carbon Steel Standards
ASTM A108, ASTM A29
Hardness Scale
Rb
Thickness Tolerance
Grade - Carbon Steel
Low Carbon Steel
Finish - Carbon Steel
Unpolished
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Standards
Alloy Type - Carbon Steel
1018
Yield Strength
54,000 psi
Tensile Strength
80,000 psi
Typical Hardness
70
Item
Carbon Steel Rectangular Bar
Item - Carbon Steel
Rectangular Bar Stock
Typical Yield Strength (PSI)
54,000 psi
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Machining Finish
Mill Finish
Straightness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Cold Rolled
Rockwell Hardness
39 HRC
Material Grade
1018
Shape
Rectangular
Mechanical Finish
Mill
Machinability
78 %
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
70 BHN
Appearance
Unpolished
Heat Treatment
No Heat Treatment
Heat Treatable
Heat Treatable
Tolerance Rating
Undersized
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Wear-Resistant
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Thickness 0.13 in, Thickness Tolerance -0.003 in, Overall Length 6 in, Overall Width 1 1/2 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 54,000 psi, Tensile Strength 80,000 psi, Brinell Hardness 70 BHN, Rockwell Hardness 39 HRC, Machinability 78 Percent, Standards ASTM A108, ASTM A29, Appearance Unpolished