  • Mfr # HF/3751250-72
  • Zoro # G106600460
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Thickness
0.375 in
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Heat Treatment
No Heat Treatment
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HF/3751250-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
Overall Width
1 1/4 in
Overall Length
6 ft
Details
Material
Carbon Steel
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Item
Carbon Steel Rectangular Bar
Heat Treatment
No Heat Treatment
Tensile Strength
60,000 psi
Yield Strength
45,000 psi
Rockwell Hardness
65 HRB
Shape
Rectangular
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
126 BHN
Heat Treatable
Heat Treatable
Machinability
100 %
Material Grade
A36
Fabrication
Hot Rolled
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Overall Length 6 ft, Overall Width 1 1/4 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 45,000 psi, Tensile Strength 60,000 psi, Brinell Hardness 126 BHN, Rockwell Hardness 65 HRB, Machinability 100 Percent, Includes Material Certificate No Certificates Included, Shape Rectangular