  • Mfr # HF/3752250-72
  • Zoro # G106600422
Thickness
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HF/3752250-72
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
Overall Width
2 1/4 in
Overall Length
6 ft
Machinability
100 %
Tensile Strength
60,000 psi
Yield Strength
45,000 psi
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Overall Length 6 ft, Overall Width 2 1/4 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 45,000 psi, Tensile Strength 60,000 psi, Brinell Hardness 126 BHN, Rockwell Hardness 65 HRB, Machinability 100 Percent, Includes Material Certificate No Certificates Included, Shape Rectangular