  • Mfr # HP/1250-24X24
  • Zoro # G306600598
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Thickness
1.25 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Length Tolerance
+/-1 in
Thickness Tolerance
+/-0.003 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HP/1250-24X24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1.25 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Width
24 in
Overall Length
24 in
Details
Material
Carbon Steel
Thickness Tolerance
Item
Carbon Steel Plate
Tolerance Rating
Standard
Machinability
72 %
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
No Heat Treatment
Heat Treatable
Heat Treatable
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Fabrication
Hot Rolled
Yield Strength
67,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
70 HRB
Material Grade
A36
Tensile Strength
67,000 psi
Shape
Plate
Brinell Hardness
120 HB
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
Not Rated
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Carbon Steel Plate, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Overall Length 24 in, Overall Width 24 in, Thickness 1.25 in, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Yield Strength 67,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Machinability 72 Percent, Rockwell Hardness 70 HRB, Tensile Strength 67,000 psi, Length Tolerance +/-1 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Standards Not Applicable