  • Mfr # 18F1.125X2-24
  • Zoro # G101842100
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1.13 in
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Finish
Carbon Steel Standards
ASTM A108, ASTM A29
Width - Carbon Steel
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
18F1.125X2-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1.13 in
Width - Carbon Steel
2 in
Length Tolerance
Thickness (Decimal)
1.125 in
Width Tolerance
-0.005 in
Length - Carbon Steel
2 ft
Overall Width
2 in
Overall Length
24 in
Details
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Finish
Carbon Steel Standards
ASTM A108, ASTM A29
Alloy Type - Carbon Steel
1018
Tensile Strength
80,000 psi
Hardness Scale
Rb
Typical Yield Strength (PSI)
54,000 psi
Yield Strength
54,000 psi
Typical Hardness
70
Grade - Carbon Steel
Low Carbon Steel
Finish - Carbon Steel
Unpolished
Thickness Tolerance
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Item - Carbon Steel
Rectangular Bar Stock
Standards
Item
Carbon Steel Rectangular Bar
Machining Finish
Mill Finish
Straightness Tolerance
Not Rated
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Brinell Hardness
70 BHN
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Shape
Rectangular
Rockwell Hardness
39 HRC
Appearance
Unpolished
Heat Treatable
Heat Treatable
Machinability
78 %
Material Grade
1018
Fabrication
Cold Rolled
Heat Treatment
No Heat Treatment
Tolerance Rating
Undersized
Flatness Tolerance
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Resistance Properties
Wear-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Thickness 1.13 in, Thickness Tolerance -0.004 in, Overall Length 24 in, Overall Width 2 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 54,000 psi, Tensile Strength 80,000 psi, Brinell Hardness 70 BHN, Rockwell Hardness 39 HRC, Machinability 78 Percent, Standards ASTM A108, ASTM A29, Appearance Unpolished