  • Mfr # 18F.125X.75-6
  • Zoro # G601841153
Thickness
0.13 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
18F.125X.75-6
Thickness
0.13 in
Thickness (Decimal)
0.125 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
-0.003 in
Width - Carbon Steel
3/4 in
Length - Carbon Steel
1/2 ft
Overall Length
6 in
Overall Width
3/4 in
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Typical Hardness
70
Hardness Scale
Rb
Typical Yield Strength (PSI)
54,000 psi
Yield Strength
54,000 psi
Tensile Strength
80,000 psi
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Machining Finish
Mill Finish
Machinability
78 %
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Thickness 0.13 in, Thickness Tolerance -0.003 in, Overall Length 6 in, Overall Width 3/4 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 54,000 psi, Tensile Strength 80,000 psi, Brinell Hardness 70 BHN, Rockwell Hardness 39 HRC, Machinability 78 Percent, Standards ASTM A108, ASTM A29, Appearance Unpolished