  • Mfr # HSQ/625625-12
  • Zoro # G406600146
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Thickness
0.625 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Rockwell Hardness
65 HRB
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HSQ/625625-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.625 in
Width Tolerance
Overall Width
5/8 in
Overall Length
12 in
Details
Material
Carbon Steel
Item
Carbon Steel Square Bar
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Rockwell Hardness
65 HRB
Yield Strength
45,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Square
Heat Treatment
No Heat Treatment
Tensile Strength
60,000 psi
Fabrication
Hot Rolled
Material Grade
A36
Brinell Hardness
126 BHN
Mechanical Finish
Mill
Machinability
100 %
Flatness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Galvanized
Not Galvanized
Description
Carbon Steel Square Bar, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Thickness 0.625 in, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Overall Length 12 in, Overall Width 5/8 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 45,000 psi, Tensile Strength 60,000 psi, Brinell Hardness 126 BHN, Rockwell Hardness 65 HRB, Machinability 100 Percent, Includes Material Certificate No Certificates Included, Shape Square