  • Mfr # 12150ME105Y-48X96
  • Zoro # G2359038
/ea
Key Features
Mesh Size Range
Coarse
Mesh Size
1 1/2 x 1 1/2
Width
4 ft
Length
96 in
Wire Dia.
0.105 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
12150ME105Y-48X96
Dimensions
Mesh Size Range
Coarse
Mesh Size
1 1/2 x 1 1/2
Width
4 ft
Length
96 in
Wire Dia.
0.105 in
Opening Size
0.562 in
Overall Width
Overall Length
8 ft
Details
Item
Carbon Steel Wire Mesh
Color
Yellow
Material
Carbon Steel
Open Area
71 %
Material Grade
Not Rated
Mesh Type
Welded
Coating
PVC
Certifications Included
No Certificates Included
Description
Carbon Steel Wire Mesh, Material Carbon Steel, Overall Length 8 ft, Overall Width 4 ft, Wire Diameter 0.105 in, Mesh Type Welded, Open Area 71 Percent, Mesh Size 1 1/2 x 1 1/2, Opening Size 0.562 in, Material Grade Not Rated, Weave Pattern Not Applicable, Color Yellow, Mesh Size Range Coarse, Coating PVC