  • Mfr # CTRT/15001065-12
  • Zoro # G714562990
/ea
Key Features
Standards
ASTM A500/A513
Material
Carbon Steel
Wall Thickness
0.065 in
Length Tolerance
+/-1 in
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CTRT/15001065-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.065 in
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Width
1 1/2 in
Thickness
0.065 in
Overall Length
12 in
Width Tolerance
Outside Width
1 1/2 in
Inside Width
7/8 in
Outside Height
1 in
Inside Height
1 3/8 in
Details
Item
Carbon Steel Rectangular Tube
Standards
ASTM A500/A513
Material
Carbon Steel
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
Shape
Rectangular
System of Measurement
Inch
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Standard
Rockwell Hardness
60
Tensile Strength
60,000 psi
Heat Treatment
No Heat Treatment
Includes Material Certificate
No
Material Grade
A513
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Machinability
100 %
Yield Strength
45,000 psi