  • Mfr # HTRT/21120-24
  • Zoro # G706600327
/ea
Key Features
Standards
ASTM A500/A513
Material
Carbon Steel
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
Not Rated
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HTRT/21120-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.12 in
Overall Length
24 in
Outside Height
1 in
Inside Width
1 49/64 in
Inside Height
49/64 in
Outside Width
2 in
Details
Item
Carbon Steel Rectangular Tube
Standards
ASTM A500/A513
Material
Carbon Steel
Wall Thickness Tolerance
Rockwell Hardness
System of Measurement
Inch
Machinability
100 %
Heat Treatment
No Heat Treatment
Tensile Strength
65,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
55,000 psi