  • Mfr # HTRT/21188-36
  • Zoro # G614563226
/ea
Key Features
Standards
ASTM A500/A513
Material
Carbon Steel
Wall Thickness
0.188 in
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
Length Tolerance
+/-1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HTRT/21188-36
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.188 in
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Width
2 in
Thickness
0.188 in
Overall Length
36 in
Width Tolerance
Inside Width
5/8 in
Outside Height
1 in
Outside Width
2 in
Inside Height
1 5/8 in
Details
Item
Carbon Steel Rectangular Tube
Standards
ASTM A500/A513
Material
Carbon Steel
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
System of Measurement
Inch
Shape
Rectangular
Rockwell Hardness
60
Heat Treatment
No Heat Treatment
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Hot Rolled
Includes Material Certificate
No
Tensile Strength
60,000 psi
Machinability
100 %
Heat Treatable
Heat Treatable
Tolerance Rating
Standard
Material Grade
A513
Yield Strength
45,000 psi