  • Mfr # CTRT/1500500065-60
  • Zoro # G514563173
Wall Thickness
0.065 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CTRT/1500500065-60
Wall Thickness
0.065 in
Thickness
0.065 in
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
5 ft
Width Tolerance
Outside Width
1 1/2 in
Outside Height
1/2 in
Inside Height
1 3/8 in
Inside Width
3/4 in
Yield Strength
45,000 psi
Tensile Strength
60,000 psi
A513
Rockwell Hardness
60
Mill
Tolerance Rating
Standard
Machinability
100 %