  • Mfr # HTSQ/11120-12
  • Zoro # G614563264
Standards
ASTM A500/A513
Material
Carbon Steel
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
Length Tolerance
+/-1 in
Thickness
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HTSQ/11120-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.12 in
Length Tolerance
+/-1 in
Thickness
0.125 in
Overall Width
1 in
Overall Length
12 in
Width Tolerance
Inside Width
3/4 in
Inside Height
3/4 in
Outside Height
1 in
Outside Width
1 in
Details
Item
Carbon Steel Square Tube
Standards
ASTM A500/A513
Material
Carbon Steel
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
Shape
Square
System of Measurement
Inch
Fabrication
Hot Rolled
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
60,000 psi
Yield Strength
45,000 psi
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
No
Rockwell Hardness
60
Heat Treatment
No Heat Treatment
Material Grade
A513
Heat Treatable
Heat Treatable
Machinability
100 %