  • Mfr # HTSQ/35003500188-24
  • Zoro # G206600452
Material
Carbon Steel
Machinability
100 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HTSQ/35003500188-24
Wall Thickness
0.188 in
Inside Width
3 1/8 in
Overall Length
24 in
Inside Height
3 1/8 in
Outside Width
3 1/2 in
Outside Height
3 1/2 in
Material
Carbon Steel
Machinability
100 %
Tensile Strength
65,000 psi
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Shape
Square
Heat Treatment
No Heat Treatment
Fabrication
Hot Rolled
Rockwell Hardness
Yield Strength
55,000 psi