  • Mfr # CTSQ/12501250065-36
  • Zoro # G414563235
/ea
Key Features
Standards
ASTM A500/A513
Material
Carbon Steel
Length Tolerance
+/-1 in
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CTSQ/12501250065-36
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.065 in
Length Tolerance
+/-1 in
Thickness
0.065 in
Overall Length
36 in
Overall Width
1 1/4 in
Width Tolerance
Inside Width
1 1/8 in
Inside Height
1 1/8 in
Outside Width
1 1/4 in
Outside Height
Details
Item
Carbon Steel Square Tube
Standards
ASTM A500/A513
Material
Carbon Steel
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
System of Measurement
Inch
Fabrication
Hot Rolled
Shape
Square
Tolerance Rating
Standard
Material Grade
A513
Includes Material Certificate
No
Heat Treatment
No Heat Treatment
Heat Treatable
Heat Treatable
Machinability
100 %
Rockwell Hardness
60
Tensile Strength
60,000 psi
Yield Strength
45,000 psi