  • Mfr # M08250.120.0090
  • Zoro # G9900619
Thread Size
M12x1.75
Neck Height
8.75 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M08250.120.0090
Thread Size
M12x1.75
Fastener Length
90 mm
Neck Height
8.75 mm
Square Width
12.70mm
Square Height
8.75mm
Head Height
6.95 mm
Head Dia.
29.35 to 30.65mm
Screw Size
M12
Head Width
29.35 mm
Maximum Head Height
6.95 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Minimum Neck Width
12.7 mm
Minimum Neck Height
8.75 mm
Neck Width
12.7 mm
Tensile Strength
58,000 psi
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Carriage Bolt, Metric, Neck Type Square, Basic Material Steel, Material Grade Class 4.6, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, DIN 603, Head Dia. 29.35 to 30.65mm, Head Height 6.95 mm, Head Type Round, Square Height 8.75mm, Square Width 12.70mm, Tensile Strength 58,000 psi, Package Quantity 25