  • Mfr # M08250.050.0035
  • Zoro # G9899885
Key Features
Class 4.6 Material Grade/Class
Thread Size
M5x0.80
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Neck Type
Square
Neck Height
4.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M08250.050.0035
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M5x0.80
Fastener Length
35 mm
Neck Height
4.1 mm
Square Height
4.10mm
Square Width
5.48mm
Head Dia.
12.45 to 13.55mm
Head Height
3.3 mm
Minimum Neck Height
4.1 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Maximum Head Diameter
13.55 mm
Minimum Head Diameter
12.45 mm
Screw Size
M5
Maximum Head Height
3.3 mm
Head Width
12.45 mm
Minimum Neck Width
5.48 mm
Neck Width
5.48 mm
Details
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Material Grade/Class
Class 4.6
Neck Type
Square
Thread Type
Coarse
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Item
Carriage Bolt
Tensile Strength
58,000 psi
System of Measurement
Metric
Meets/Exceeds
DIN 603
Fastener Industry Standards
DIN 603
Fastener Thread Direction
Right Hand
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Head Type
Round
Carriage Bolt Type
Carriage Bolt
Material Grade
Class 4.6
Grade
Drive Type
No Drive
Type
Head Style
Round
Standards
Dimensional Standards
Includes Nut
Nut Included
Globally Sourced
Globally Sourced
Thread Pitch
0.8 mm
Pack Size
Small Pack
Manufacturer Location
Description
Carriage Bolt, Metric, Neck Type Square, Basic Material Steel, Material Grade Class 4.6, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M5-0.80, Fastener Length 35 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, DIN 603, Head Dia. 12.45 to 13.55mm, Head Height 3.3 mm, Head Type Round, Square Height 4.10mm, Square Width 5.48mm, Tensile Strength 58,000 psi, Package Quantity 100