  • Mfr # M08250.050.0080
  • Zoro # G9899867
Thread Size
M5x0.80
Neck Height
4.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M08250.050.0080
Thread Size
M5x0.80
Fastener Length
80 mm
Neck Height
4.1 mm
Head Dia.
12.45 to 13.55mm
Head Height
3.3 mm
Square Width
5.48mm
Square Height
4.10mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Minimum Neck Height
4.1 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Maximum Head Diameter
13.55 mm
Neck Width
5.48 mm
Head Width
12.45 mm
Minimum Head Diameter
12.45 mm
Minimum Neck Width
5.48 mm
Screw Size
M5
Tensile Strength
58,000 psi
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Carriage Bolt, Metric, Neck Type Square, Basic Material Steel, Material Grade Class 4.6, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M5-0.80, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, DIN 603, Head Dia. 12.45 to 13.55mm, Head Height 3.3 mm, Head Type Round, Square Height 4.10mm, Square Width 5.48mm, Tensile Strength 58,000 psi, Package Quantity 100