  • Mfr # G1X12KVSG
  • Zoro # G3224523
Key Features
Hook and Loop Type
Hook-and-Loop
Adhesive Type
No Adhesive
Backing Material
Nylon
Shear Strength
14 psi
Width
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G1X12KVSG
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
1 in
Length
12 in
Overall Length
12 in
Grommet Inside Diameter
1/4 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Cinch Strap
Hook and Loop Type
Hook-and-Loop
Adhesive Type
No Adhesive
Backing Material
Nylon
Shear Strength
14 psi