  • Mfr # M04132.100.0025
  • Zoro # G2653561
Key Features
Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Flange Type
Standard
Head Width
15 mm
Material
Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M04132.100.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10-0.50
Fastener Length
25 mm
Head Width
15 mm
Head Height
9.2 mm
Min. Thread Length
25 mm
Drive Size
10 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Flange Diameter
22 mm
Details
System of Measurement
Metric
Flange Type
Standard
Drive
Hex
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 6921
Item
Flange Bolt
Head Style
Flange Hex
Proof Load
830 N/sq mm
Tensile Strength
145,038 psi
Thread Type
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Fastener Industry Standards
DIN 6921
Flange Bolt Type
Flange Bolt
Head Type - Bolts
Hex Flange
Screw Industry Standards
Rockwell Hardness
HRC32
Type
Thread Pitch
1.5 mm
Dimensional Standards
Pack Size
Small Pack
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Basic Material
Head Type
Hex
Description
Flange Bolts, Dimensional Standards DIN 6921, Drive Hex, Drive Size 10 mm, Fastener Length 25 mm, Finish Black Oxide, Flange Diameter 22 mm, Flange Type Standard, Head Height 9.2 mm, Head Width 15 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Minimum Thread Length 25 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 145,038 psi, Thread Size M10-1.50, Thread Style Partially Threaded, Thread Type Coarse