  • Mfr # M04132.100.0030
  • Zoro # G2653555
Thread Size
M10-0.50
Fastener Length
30 mm
Head Width
15 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M04132.100.0030
Thread Size
M10-0.50
Fastener Length
30 mm
Head Width
15 mm
Min. Thread Length
26 mm
Head Height
9.2 mm
Drive Size
10 mm
Minimum Thread Length
26 mm
Flange Diameter
22 mm
Thread Style
Partially Threaded
Tensile Strength
145,038 psi
Thread Pitch
1.5 mm
Hex
Screw Grade/Class
Class 10.9
Description
Flange Bolts, Dimensional Standards DIN 6921, Drive Hex, Drive Size 10 mm, Fastener Length 30 mm, Finish Black Oxide, Flange Diameter 22 mm, Flange Type Standard, Head Height 9.2 mm, Head Width 15 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Minimum Thread Length 26 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 145,038 psi, Thread Size M10-1.50, Thread Style Partially Threaded, Thread Type Coarse