  • Mfr # M04114.100.0020
  • Zoro # G5344376
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M04114.100.0020
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
20 mm
Head Width
17 mm
Head Height
6.4 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Drive Size
17 mm
Finish
Zinc Yellow
Standards
ISO 898-1
Tensile Strength
150,800 psi
Fastener Finish
Proof Load
830 N/sq mm
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
DIN 933
Manufacturer Location
Material Quality Standards
ISO 898-1
Description
  • Fastener Length: With a length of 20 mm, it determines how deep into a material it can be inserted for secure fastening.
  • Finish: The Zinc Yellow finish is intended to improve durability and corrosion resistance.
  • Tensile Strength: Rated with a tensile strength of 150,800 psi based on manufacturer's specifications.