  • Mfr # M04132.120.0030
  • Zoro # G2653491
Head Width
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M04132.120.0030
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
30 mm
Head Width
16 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
11.5 mm
Drive Size
12 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Flange Diameter
27 mm
Thread Style
Fully Threaded
Tensile Strength
145,038 psi
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Flange Bolts, Dimensional Standards DIN 6921, Drive Hex, Drive Size 12 mm, Fastener Length 30 mm, Finish Black Oxide, Flange Diameter 27 mm, Flange Type Standard, Head Height 11.5 mm, Head Width 16 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Minimum Thread Length 30 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 145,038 psi, Thread Size M12-1.75, Thread Style Partially Threaded, Thread Type Coarse