  • Mfr # M04110.120.0060
  • Zoro # G9704493
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M04110.120.0060
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
60 mm
Head Width
19 mm
Head Height
7.5 mm
Min. Thread Length
60 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Tensile Strength
150,800 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Pitch
1.75 mm
Manufacturer Location
Head Type
Hex
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 60 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 60 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 50