  • Mfr # M04170.140.0045
  • Zoro # G2652977
Free Shipping & Returns
Thread Size
M14-1.50
Head Width
22 mm
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M04170.140.0045
Thread Size
M14-1.50
Fastener Length
45 mm
Head Width
22 mm
Min. Thread Length
45 mm
Head Height
8.8 mm
Head and Washer Height
8.8 mm
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Standards
DIN 961
Item
Hex Head Cap Screw
Proof Load
830 N/sq mm
Tensile Strength
150,800 psi
Thread Type
Fine
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC32
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 961
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M14-1.50, Fastener Length 45 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 961, Head Type Hex, Min. Thread Length 45 mm, Head Height 8.8 mm, Head Width 21 mm, Package Quantity 50