  • Mfr # M04132.140.0045
  • Zoro # G2653388
Thread Size
M14-2.00
Head Width
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M04132.140.0045
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
45 mm
Head Width
18 mm
Head Height
12.8 mm
Min. Thread Length
34 mm
Drive Size
14 mm
Minimum Thread Length
34 mm
Flange Diameter
31 mm
Thread Style
Partially Threaded
Tensile Strength
145,038 psi
Thread Pitch
2 mm
Hex
Screw Grade/Class
Class 10.9
Description
Flange Bolts, Dimensional Standards DIN 6921, Drive Hex, Drive Size 14 mm, Fastener Length 45 mm, Finish Black Oxide, Flange Diameter 31 mm, Flange Type Standard, Head Height 12.8 mm, Head Width 18 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Minimum Thread Length 34 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 145,038 psi, Thread Size M14-2.00, Thread Style Partially Threaded, Thread Type Coarse