  • Mfr # M04114.200.0080
  • Zoro # G2653686
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M04114.200.0080
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
80 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
80 mm
Head Height
12.5 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Finish
Zinc Yellow
Proof Load
830 N/sq mm
Tensile Strength
150,800 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
HRC32
Dimensional Standards
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 80 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 10