  • Mfr # M04210.200.0110
  • Zoro # G0548016
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
110 mm
Head Width
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M04210.200.0110
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
110 mm
Head Width
32 mm
Thread Length
33 mm
Head Height
13 mm
Minimum Thread Length
33 mm
Grip Size
77 mm
Head Diameter
32 mm
Thread Pitch
2.5 mm
Tensile Strength
145,038 psi
Manufacturer Location
Description
Metric, Structural Bolt, Carbon Steel, Fastener Finish Hot Dipped Galvanized, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 110 mm, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Industry Standards EN 14399-4, Thread Length 33 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 32 mm, Head Height 13 mm, Tensile Strength (PSI) 1,000 N/sq mm, Rockwell Hardness C32 to C39, Package Quantity 25