  • Mfr # M04110.240.0100
  • Zoro # G2893996
Key Features
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M24-3.00
Head Width
36 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M04110.240.0100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M24-3.00
Fastener Length
100 mm
Head Width
36 mm
Min. Thread Length
100 mm
Head Height
15 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
150,800 psi
Rockwell Hardness
HRC32
Thread Type
Coarse
Proof Load
830 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Globally Sourced
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M24-3.00, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 100 mm, Head Height 15 mm, Head Width 36 mm, Package Quantity 5