  • Mfr # M04110.360.0080
  • Zoro # G5498421
Free Shipping & Returns
Thread Size
M36-4.00
Head Width
55 mm
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M04110.360.0080
Thread Size
M36-4.00
Fastener Length
80 mm
Head Width
55 mm
Min. Thread Length
80 mm
Head Height
22.5 mm
Head and Washer Height
22.5 mm
Finish
Black Oxide
HRC32
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
150,800 psi
Proof Load
830 N/sq mm
Threadlocker Maximum Temperature
4 mm
Dimensional Standards
DIN 933
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M36-4.00, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 80 mm, Head Height 22.5 mm, Head Width 55 mm, Package Quantity 5