  • Mfr # M04100.450.0160
  • Zoro # G2654228
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M45-4.50
Fastener Length
160 mm
Head Width
70 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M04100.450.0160
Thread Size
M45-4.50
Fastener Length
160 mm
Head Width
70 mm
Min. Thread Length
102 mm
Head Height
28 mm
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
150,800 psi
Threadlocker Maximum Temperature
4.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M45-4.50, Fastener Length 160 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 102 mm, Head Height 28 mm, Head Width 70 mm