  • Mfr # M04110.060.0020
  • Zoro # G8556484
CAD Available
Key Features
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
CAD Drawing
System of Measurement
Metric
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M04110.060.0020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
20 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Details
CAD Available
Yes
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
150,800 psi
Proof Load
830 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC32
Thread Type
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Pitch
1 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 933
Manufacturer Location
Head Type
Hex
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
  • Fastener Length: With a length of 20 mm, the depth at which it can be inserted into material will vary depending on specific application requirements.
  • Globally Sourced: Sourced globally from multiple manufacturers.
  • Tensile Strength: Features a tensile strength measurement of 150,800 psi; suitability for different applications depends on individual usage conditions.