  • Mfr # M04100.060.0035
  • Zoro # G9086235
Key Features
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M04100.060.0035
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
35 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
18 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC32
Thread Type
Coarse
Tensile Strength
150,800 psi
Proof Load
830 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 931
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 35 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 18 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100