  • Mfr # M04114.060.0020
  • Zoro # G0656975
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M04114.060.0020
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
20 mm
Head Width
10 mm
Head Height
4 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head and Washer Height
4 mm
Drive Size
10 mm
Finish
Zinc Yellow
Standards
ISO 898-1
Tensile Strength
150,800 psi
Proof Load
85,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Material Quality Standards
ISO 898-1
Description
  • Drive: The External Hex drive requires a wrench or socket of the same shape for application.
  • Fastener Length: Has a length of 20 mm; this measurement provides an indication of potential insertion depth into materials under appropriate conditions.
  • Tensile Strength: Rated at 150,800 psi tensile strength; this rating indicates the theoretical maximum pulling stress it can withstand before failure."