  • Mfr # M01010.100.0020
  • Zoro # G9008763
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01010.100.0020
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
20 mm
Head Width
17 mm
Head Height
6.4 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Dimensional Standards
DIN 933
Thread Pitch
1.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 20 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 20 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 100