  • Mfr # M01210.100.0012
  • Zoro # G9050982
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.100.0012
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
12 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
12 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Type
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Pitch
1.5 mm
Dimensional Standards
DIN 933
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 12 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 12 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 100