  • Mfr # M01210.100.0120
  • Zoro # G1817195
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.100.0120
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
120 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
120 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
302 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 933
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 120 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 120 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 25