  • Mfr # M01200.100.0200
  • Zoro # G5775707
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01200.100.0200
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
200 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
32 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 200 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 32 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 25